Integracja skomplikowanych systemów IT to jedno z największych wyzwań dla nowoczesnego przedsiębiorstwa. Dla Tubes International wykonaliśmy integrację systemu e-commerce z istniejącym systemem ERP.
Szyna danych Mule ESB pozwala na zastosowanie koncepcji SOA (architektury zorientowanej na usługi). Wykorzystanie szyny w systemie klienta pozwoliło na odizolowanie aplikacji końcowych od systemu ERP, jedynym punktem styku z tym systemem jest aplikacja Mule, co w dużej mierze podnosi bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Aplikacje końcowe kontaktują się z systemem ERP poprzez Web Servicy wystawione przez szynę danych.
TDD (Test-driven development) – projekt został zrealizowany zgodnie z techniką tworzenia oprogramowania TDD polegającą na pisaniu automatycznych testów sprawdzających daną funkcjonalność, jeszcze przed jej powstaniem. Po implementacji funkcjonalności napisany test jest uruchamiany i jego przeprowadzenie powinno zakończyć się powodzeniem.
DDD (Domain-driven design) – w trakcie projektowania architektury integracji kładliśmy szczególny nacisk na definiowanie obiektów i komponentów systemu tak aby odzwierciedlały rzeczywistość. Dopiero po tak przeprowadzonej analizie przystąpiliśmy do technicznej realizacji poszczególnych funkcjonalności systemu.
MULE ESB – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta dotyczących sprawnej obsługi zamówień i faktur zastosowaliśmy szynę danych Mule ESB, która pozwoliła nam na wyodrębnienie procesów odpowiedzialnych za import/eksport danych z aplikacji końcowych. Korzystanie z szyny przez inne systemy wchodzące w skład systemu informacyjnego klienta nie obciąża procesów wykonywanych przez aplikację e-commerce, co więcej w każdej chwili można zapewnić integrację z kolejnym modułem/systemem nie ingerując jednocześnie w dotychczas powstałe procesy biznesowe.
RABBIT MQ – do implementacji systemu wykorzystaliśmy mechanizm kolejkowania Rabbit MQ. W mechanizmie tym możemy wyróżnić producentów, którzy dostarczają wiadomości oraz konsumentów, którzy te wiadomości pobierają. W większości przypadków w zaimplementowanym systemie producentem jest szyna danych Mule ESB, natomiast konsumentami są aplikacje końcowe. Zastosowanie kolejkowania w znacznym stopniu poprawia niezawodność systemu i zapobiega utracie informacji, co w konsekwencji może prowadzić do rozsynchronizowania się aplikacji wchodzących w skład integracji.