Aplikacja mobilna dla Onnibus oparta na React Native

onnibus-cover-mobile
 • Klient
  • Onnibus
 • Zakres prac
  • Aplikacja mobilna
 • Technologie
  • React Native
  • WSO 2

Kontekst współpracy

Onnibus to jedna z największych fińskich firm transportowych, działająca na rynku od 2011 roku. Unity współpracuje z Onnibus od 2017 roku. W trakcie współpracy między firmami nastąpiła przebudowa architektury systemów IT, wdrożenie platformy integracyjnej WSO2, wykonanie systemu CM, natomiast ostatnim wspólnym projektem jest aplikacja mobilna na React Native. 

#UNI114-Grafika-do-case-study-Onnibus

Dlaczego React Native?

Jednym z największych wyzwań w przypadku tego projektu była szybkość wdrożenia. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na React Native. Ten stworzony przez Facebook framework pozwala na tworzenie aplikacji mobilnych z użyciem języka JavaScript na platformy iOS i Android. Mamy więc tak naprawdę jedną aplikację, działającą na dwóch platformach, a dodatkowo  trudną do odróżnienia od aplikacji natywnych. Jednocześnie, w porównaniu z technologiami hybrydowymi jest ona szybsza oraz zapewnia niemal identyczną wydajność wrażenia użytkowania jak wersja natywna.  

React Native jest wykorzystywany w aplikacjach wielkich, międzynarodowych korporacji, takich jak Facebook, Instagram, Pinterest, Skype czy Tesla. Dodatkową zaletą tego frameworku jest szerokie zaplecze programistów – co oznacza brak problemu ze znalezieniem zespołu do utrzymania aplikacji lub developmentu kolejnych funkcjonalności. 

Nowa, stworzona przez Unity aplikacja mobilna pozwala nam na budowanie przewagi konkurencyjnej i pozycji lidera na rynku przewozów. Dzięki zastosowaniu technologii React Native możemy teraz szybko i sprawnie rozwijać produkt oraz dodawać nowe funkcjonalności. Unity ponownie sprawdziło się jako partner w zakresie konsultacji i doboru technologii oraz samego wdrożenia.

 

BernarGolko
Ecommerce / Digital Director Europe
Souter Holdings Poland (Onnibus)

Jak działa system Onnibus?

System Onnibus działa w środowisku omnichannelowym umożliwiając równoczesną pracę na tych samych danych przez wiele aplikacji klienckich. 

Jest to możliwe dzięki odpowiedniej architekturze systemu gdzie wszystkie aplikacje klienckie np. aplikacja web, aplikacja mobilna, zewnętrzni agenci itd. łączą się z zestawem usług umożliwiających wykonywanie operacji biznesowych takich jak: wyszukiwania przejazdów, zakupu czy zarządzania biletami. 

Na straży bezpieczeństwa systemu stoi technologia WSO2 API Manager, odpowiedzialna za weryfikację klientów/aplikacji łączących się z API. Tworzy ona tzw. proxy, odrzucające połączenia od nieautoryzowanych urządzeń, a przepuszczające w głąb architektury do aplikacji core’owej połączenia z zaufanych urządzeń. Między API Manager, a systemem bazowym istnieje dodatkowa warstwa integracyjna– WSO2 ESB, pozwalająca na modyfikację zarówno żądań, jak i odpowiedzi z interfejsu programowania aplikacji.  

Aplikacja mobilnOnnibus większość swoich funkcji realizuje poprzez komunikację z systemem dziedzinowym odpowiadającym za zarządzanie trasami i sprzedaż biletów, pobierając dane o miastach, połączeniach między nimi, cenach przejazdów czy możliwych do wyboru rezerwacjach.  Umożliwia również wybór biletu, zmianę rezerwacji miejsc w autobusie czy zakup biletu na wybrany kurs. Oprócz systemu dziedzinowego aplikacja łączy się też z systemem Przelewy24, dzięki czemu pasażerowie mogą rejestrować karty płatnicze, a aplikacja nalicza opłaty za kupno wybranego biletu. Dodatkowo klienci mają również wgląd do zakupionych biletów, nawet jeśli użytkownik nie posiada w danym momencie dostępu do internetu. 

 

Podczas realizacji projektu Unity szybko i sprawnie reagowało na zmiany projektowe. Jednocześnie zespół wdrożeniowy był praktycznie cały czas do naszej dyspozycji w zakresie konsultacji i planowania implementacji

 

Anna Chorzelewska
Digital Products Manager
Souter Holdings Poland(Onnibus)

Wywiad z Lauri Helke

Korzyści biznesowe

 • Błyskawiczny proces implementacji; dużo mniejsze nakłady pracy oraz oszczędność czasu i kosztów rozwoju aplikacji mobilnych na wielu platformach
 • Wspólny kod zamiast oddzielnych wersji dla aplikacji iOS i Android oraz jeden zespół deweloperów
 • Szybki i sprawny proces wprowadzania zmian w aplikacji (zmiany wprowadzane są w jednym kodzie, który obsługuje dwie platformy)
 • Doświadczenie natywnej aplikacji - cały komponent ma jedną logikę biznesową i wspólny kod, różnią się jedynie komponenty odpowiadające za wygląd i akcje użytkownika, w zależności od systemu operacyjnego, z którego korzysta klient
 • Sprawne i w pełni kontrolowane wersjonowanie i testowanie aplikacji dzięki zastosowaniu platformy Fabric
 • Spójna analityka na Androida i iOS-a dzięki systemowi Firebase
Realizując projekt aplikacji mobilnej dla naszego partnera, OnniBus, wykorzystaliśmy technologię React / React Native, która pozwoliła znacznie zredukować nakłady pracy oraz przyśpieszyć publikację aplikacji w Google Play i AppStore. Dostarczone przez Unity rozwiązanie umożliwia szybkie zakupy biletów oraz kompleksowe wsparcie podróżnego podczas całej podróży, bezpośrednio z ekranu smartfona.

 

Michał Zbońkowski
IT Project Manager
Unity Group

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj