unity wiedza

Czas czytania: 8 minut

Trendy zmieniające współczesny biznes – oczami ekspertów Kongresu MIT Sloan

W jaki sposób transformacja cyfrowa przeobraża biznes oraz jak w zmieniającym się świecie przedsiębiorstwa są w stanie skutecznie budować przewagę konkurencyjną – o tych wyzwaniach  w ubiegłym tygodniu, podczas pierwszej polskiej edycji Kongresu MIT Sloan debatowali światowi eksperci, wizjonerzy i innowatorzy. W wydarzeniu wziął udział również Sebastian Błaszkiewicz – Dyrektor Sprzedaży Unity.


Postęp technologiczny jest nierozerwalną częścią biznesu, a żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie skutecznie konkurować bez wykorzystania technologii informacyjnych. Sztuczna inteligencja, technologie cloud computingblockchain czy media społecznościowe – nowe technologie zmieniły sposób prowadzenia biznesu, stawiając przed osobami zarządzającymi, ale również pracownikami i klientami wiele nowych wyzwań. Odnaleźć się w tym często niełatwym świecie wykorzystania nowych technologii w biznesie pomaga magazyn „MIT SLOAN MANAGEMENT REVIEW”, od 50 lat wydawany przez Massachusetts Institute of Technology, a od czerwca redagowany również w Polsce. Z okazji jego polskiej premiery odbył się uroczysty Kongres, uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowo-technologicznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Okiem ekspertów

Wśród wielu wartościowych prelekcji, wygłoszonych w trakcie spotkania, wytypowałem te, które szczególnie zapadły mi w pamięć. Zalicza się do nich wykład Jasona Pontinajednego z największych autorytetów w dziedzinie przyszłości technologii i innowacji, prowadzącego fundusz inwestycyjny Flagship Pioneering. Zaprezentował on 10 przełomowych technologii, które rewolucjonizują świat. Szczegółowo omówię je w dalszej części tego artykułu.

Kolejnym interesującym wykładem była prelekcja „Power, not empowerment”, którą wygłosiła Patty McCord – współtwórczyni sukcesu Netflixa i uznana konsultantka w zakresie budowania angażującej kultury organizacyjnej i zarządzania talentami. W trakcie wykładu McCord wyjaśniała, że nie ma gotowego przepisu na kulturę innowacyjności i skuteczne mobilizowanie pracowników do tego, by wykonywali swoją pracę najlepiej, jak potrafią. Każda firma musi wypracować własną formułę sukcesu. Jednocześnie Patty McCord przekonywała do tego, by „dawać wolność i niezależność” swoim pracownikom. Jej zdaniem to najważniejsza zasada zarządzania ludźmi w cyfrowym świecie biznesu, niedoceniana przez wielu współczesnych liderów.

Inspirujące wykłady wygłosili również polscy prelegenci, m.in. dr Anna Topol – CTO w globalnym laboratorium THINK Lab, utworzonym przy IBM Industry Research Group,  która w trakcie wystąpienia „Advancing, Scallin & Trusting Al” tłumaczyła, że sztuczna inteligencja to nie tylko nowoczesna technologia, ale podstawa rozwoju, na którą powinno postawić każde przedsiębiorstwo. Zgodnie z przytoczonymi przez nią danymi aż 94% firm wierzy, że AI jest kluczem do przewagi konkurencyjnej.

Z kolei Jarosław Gracel, członek zarządu operacyjnego oraz Dyrektor ds. Przemysłu 4.0 w firmie ASTOR prezentował „Cztery dylematy strategiczne transformacji fabryk do Przemysłu 4.0″, odnosząc się do przemian zachodzących we współczesnym przemyśle.  

Technologie, które zmieniają biznes

Głównym tematem konferencji był wpływ transformacji cyfrowej na biznes. W tym miejscu przybliżamy przełomowe technologie, które będą kształtować nasze życie i pracę, prezentowane w wykładzie „Ten breakthrough technologies 2019”, wskazywane przez ekspertów z Massachusetts Institute of Technology. Poniżej przybliżamy pierwsze z nich, pozostałe znajdziecie w kolejnych artykułach w ramach tego cyklu.

1. Machine learning/Artificial Intelligence

Sztuczna inteligencja i związane z nią uczenie maszynowe ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach i branżach. Profesor Stanford University Andrew Ng i były główny naukowiec Baidu stwierdził, że AI to nowa elektryczność, ponieważ podobnie jak wykorzystanie energii energetycznej przez Edisona zrewolucjonizowało ludzkie życie, tak obecnie rolę tę przejmuje sztuczna inteligencja, która ma ogromny wpływ zarówno na codzienne życie, jak i biznes, prowadzając do transformacji wielu gałęzi przemysłu.

AI opiera się na trzech trendach:

– rozwiązania AI, oparte na chmurze, które mają być dostępne i wykorzystywane przez każdą firmę.

GAN, czyli generative adversarial network to rozwiązanie, wykorzystujące dwie sieci neuronowe – zgodnie z wyjaśnieniami, przedstawionymi w magazynie MIT Technology Review obie z nich korzystają z tego samego zbioru danych ale pełnią inne role – jedna z nich jest fałszerzem obrazu, a druga – znawcą sztuki. Tym samym uzupełniają się wzajemnie, a rozwiązanie GAN nadaje sztucznej inteligencji wyobraźnię.

– nietrywialne, zaawansowane technologicznie aplikacje, oparte na sztucznej inteligencji, wykorzystywane w takich dziedzinach jak biotechnologia, ubezpieczenia czy energia, które mają całkowicie zmienić sposób funkcjonowania tych sektorów. 

Do spopularyzowania sztucznej inteligencji przyczynili się światowi giganci, tacy jak Facebook, Google, Amazon czy Microsoft. Przykładowo, najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie stworzył algorytm, skutecznie rozpoznający ludzie twarzeJednocześnie rozwiązanie to wywołało spore kontrowersje, ponieważ system tworzony przez białych ludzi nie rozpoznawał twarzy osób, reprezentujących inne rasy 

Technologie cyfrowe, bazujące na sztucznej inteligencji szybko zaczęto też oskarżać o stronniczość i dyskryminację, zarzucając im, że odzwierciedlają i wzmacniają nierówności, występujące w świecie rzeczywistym. Innymi problemami, związanymi z AI, na które wskazują eksperci, są kwestie dotyczące własności przetwarzanych danych osobowych, a także porównywanie nowoczesnych systemów uczenia maszynowego do “czarnych skrzynek”, w których znamy jedynie dane wejściowe i wyjściowe, ale nie wiemy, w jaki sposób algorytm działa w trakcie całego procesu (oraz potwierdzenie lub zaprzeczenie czy faktycznie ta teza jest zgodna z prawdą).

2. Quantum Computing

Prace nad komputerami kwantowymi trwają od lat. Ich moc obliczeniowa ma stanowić ogromną rewolucję w porównaniu z maszynami, z których obecnie korzystamy. Temat ten wywołuje wiele emocji, nie dziwi więc zainteresowanie najnowszym rozwiązaniem, opublikowanym przez IBMAmerykański koncern, wykorzystując siedmiobitowy komputer kwantowy, stworzył symulację struktury elektronowej małej cząsteczki, złożonej z trzech atomów. Osiągnięcie IBM-u daje nadzieję na dokładne poznanie struktur nowych cząsteczek i ich interakcji z innymi związkami. Dokładne zbadanie molekuł pozwoliłoby chemikom na tworzenie znacznie skuteczniejszych leków, lepszych materiałów do wytwarzania i dystrybucji energii, ułatwiłoby również tworzenie związków, które umożliwiałyby zamianę światła słonecznego bezpośrednio w płynne paliwo czy produkcję o wiele wydajniejszych ogniw fotowoltaicznych. Nie są to jedyne korzyści z zastosowania komputerów kwantowych. Eksperci oczekują, że pomogą one rozwiązać wszystkie problemy związane z optymalizacją. W ten sposób doprowadzą do rozwoju zróżnicowanych obszarów, od sztucznej inteligencji po czysto komercyjne usługi, skierowane do klientów indywidualnych.

3. Artificial Embryos 

Pomimo etycznych ograniczeń i kontrowersji, które wiążą się z tym tematem, sztuczne embriony na nowo zdefiniowały sposób, w jaki powstaje nowe życie. Stwarzają też możliwość przeprowadzania badań na wczesnym etapie życia. Technologia jest przełomowa, ponieważ badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge dowiodły, że możliwe jest wyhodowanie struktur embrionalnych z samych komórek macierzystych, bez plemników czy komórek jajowych. Eksperyment dotyczył zarodków myszy, ale już teraz dał zielone światło kolejnym badaniom, stwarzając niedostępną do tej pory alternatywę do tworzenia życia w zupełnie nowy sposób. Jeszcze większy przełom dzięki swoim badaniom chcą osiągnąć naukowcy z University of Michigan oraz Rockefeller University, którzy realizują projekt, mający na celu stworzenie sztucznego embrionu z ludzkich komórek macierzystych.

Sztuczne embriony mają ułatwić naukowcom zbadanie rozwoju człowieka na wczesnym stadium rozwoju embrionalnego. Mogłoby to dać odpowiedzi na wiele pytań, m.in. związanych z wczesnymi poronieniami. Z drugiej strony wywołują kontrowersje, wynikające z dylematów bioetycznych.

4. 3D Metal Printing

Drukowanie przestrzenne, oparte na technologii 3D,  pozwala na szybkie i tanie prototypowanie i produkowanie metalowych elementów. Rozwiązanie to ma szansę zrewolucjonizować podejście do produkcji, ponieważ umożliwia wytwarzanie dużych i złożonych przedmiotów metalowych na zamówienie.  Nie wymagałoby więc od producentów tworzenia części na zapas, a potrzebny element można byłoby wydrukować w razie potrzeby “od ręki”. W efekcie rozwiązanie to zmieniłoby podejście do masowej produkcji oraz doprowadziłoby do rewolucji w łańcuchach dostaw. 

W dłuższej perspektywie fabryki, które masowo produkują jedynie określone części, mogłyby zostać zastąpione przez firmy, zatrudniające mniej pracowników, ale produkujące bardziej różnorodne elementy, dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów. Ponadto technologia 3D umożliwia tworzenie lżejszych, ale dużo mocniejszych części. Rozwiązuje też problem z wytwarzaniem elementów o skomplikowanych kształtach, co nie zawsze jest możliwe w przypadku tradycyjnych metod produkcji metali. Ułatwia też bardziej precyzyjną kontrolę mikrostruktury metali. Wreszcie produkcja części metalowych poprzez drukowanie ich w 3D pozwala na zużycie mniejszej ilości energii oraz redukcję ilości odpadów do minimum. Wszystkie te aspekty decydują o unikalnym i przełomowym zastosowaniu druku 3D w produkcji części metalowych.  

Wykorzystanie IoT w miastach, technologia blockchain w produkcji czy udoskonalenie prywatności w sieci – to kolejne przełomowe technologie, będące wynikiem transformacji cyfrowej, na które wskazują eksperci z Massachusetts Institute of Technology. Będziecie mogli przeczytać o nich w kolejnym artykule.  

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj