unity wiedza

Czas czytania: 7 minut

Szyna danych – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

W dzisiejszych czasach dane stanowią ogromną wartość dla każdej firmy. Gromadzenie ich, przechowywanie oraz finalne odpowiednie wykorzystanie to często jedne z kluczowych aspektów działalności przedsiębiorstwa. Źródłem tych danych są zazwyczaj różne systemy działające w organizacji. Jednak wraz z rozwojem, systemów przybywa, a nie mogą one działać jako kompletnie niezależne byty.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest szyna usług 
  • Jakie narzędzia wybrać do integracji danych

Integracje systemów IT – Mule ESB

Aby systemy wewnątrz firmy można było w pełni wykorzystać konieczne jest, by mogły przekazywać między sobą informacje i udostępniały sobie różne usługi. Dopiero taka synergia pozwala na usprawnienie procesów i odpowiednie wykorzystanie możliwości systemów. Z racji dużej ilości punktów do skomunikowania, łączenie ich jeden do jednego staje się mało efektywne. Warto więc wykorzystać do tego narzędzia, które zapewnią obsługę bardzo wielu integracji w sposób przemyślany, uporządkowany i elastyczny. 

W odpowiedzi na potrzebę wymiany danych i współdzielenia usług pojawiły się na rynku szyny usług ESB (Enterprise Service Bus), zwane także szynami danych. Jest to jednak coś więcej niż tylko medium do przesyłania samych danych. Razem z nimi mówimy tutaj o usługach, które potrafią działać w różnoraki sposób przesyłając, udostępniając czy przetwarzając dane, albo też wykonujące określone operacje. 

Unity Group jako integrator rozwiązań w różnych technologiach

Poszukując firmy, która wdroży nam szynę usług warto poszukać takiej, która dysponuje już jakimś doświadczeniem. ESB stanie się bowiem mocno strategicznym elementem infrastruktury systemów organizacji, który odpowiednio zrealizowany, posłuży firmie długi czas i przyniesie relatywne korzyści. Dobrą strategią będzie także wybranie specjalistów o stabilnej pozycji na rynku. Szyna będzie przecież wymagała utrzymana, rozbudów, monitorowania, reagowania na błędy i awarie oraz z czasem, podłączania do niej nowych systemów, a z czasem realizowania kolejnych integracji czy usług. Warto więc w tej materii nastawić się na długofalową współpracę z profesjonalistami. 

Niewątpliwie godną polecenia firmą, która ma doświadczenie w kwestii szyn usług, jest Unity Group. Posiadająca już doświadczenia we wdrażaniu szyny Mule ESB oraz WSO2, dodatkowo w projektach badawczych wykorzystująca narzędzie Talend (podejście MDM). Doświadczenie Unity Group oparte jest o wdrożenia w różnych branżach m.in. finansowej – księgowość, teleinformatycznej, logistycznej oraz e-commerce. Przed samym wdrożeniem szyny integracyjnej analizujemy i wprowadzamy Klienta w temat integracji. Pozwala to lepiej wyszukać krytyczne obszary do integracji oraz priorytety kolejnych wdrożeń, które przyniosą firmie wymierne korzyści. 

Unity Group to jeden z parterów WSO2. Partnerstwo jest poświadczeniem posiadania wysokich kompetencji we wdrażaniu tego produktu. Dodatkowo jako partner, mamy możliwość pozyskania wsparcia bezpośrednio ze strony producenta, np. w przypadku nietypowych problemów i rozwiązań. Firma pracując w kooperacji z WSO2 jest także zobowiązana do ciągłego rozwijania swoich kompetencji i wiedzy o produkcie. Mamy więc pewność, że wdrożenie nie będzie generowało długu technologicznego związanego z wykorzystywaniem przestarzałego podejścia i technologii. 

Dostawcy rozwiązań na tle konkurencji

Ponieważ branże bez konkurencji praktycznie nie istnieją, powstało już wiele szyn usług. Warto jednak tutaj poważnie się zastanowić nad wyborem konkretnego rozwiązania, gdyż tego typu produkt wdraża się w celu korzystania z niego przez długie lata. Dzięki niemu, możemy wymieniać poszczególne systemy i zmieniać procesy integracji, „nie wywracając do górny nogami” całej infrastruktury. Jest to o wiele prostsze i bardziej elastyczne podejście niż w przypadku połączeń bezpośrednich między wszystkimi systemami, gdzie wymiana jednego systemu burzy całą sieć skomplikowanych integracji. Aby poznać kluczowych dostawców szyn usług, warto zapoznać się z magicznymi kwadratami Gartnera, które pokazują powiązane pod kątem integracji obszary jednak różniące się podejściem. Na rysunku 1 widoczny jest Magic Quadrat for Full Lifecycle API Managment, na którym prezentowane są rozwiązania bazujące na API i sposobie jego zarządzania od samego początku integracji. Natomiast rysunek. 2 prezentuje narzędzia typu Enterprise Data Managment, wykorzystywanych głownie w rozwiązaniach MDM i ETL. Warto mieć na uwadze klasę rozwiązania, szukając odpowiedniego dla swojego biznesu.

Rys.1. 2018 Gartner Magic Quadrant for Full Lifecycle API Management

Rys.2 Magic Quadrant for Data Integration Tools

Mule ESB i WSO2 na tle konkurencji

Na rynku obecnie występuje bardzo wiele różnego rodzaju rozwiązań integracyjnych (ESB). Decydując się na wybór konkretnego warto zrobić research, które będą wystarczające dla posiadanych systemów. Na szczycie liderów można wyróżnić platformę Apigee dostarczaną przez Google. Jednak to narzędzie jest nastawione na podejście chmurowe, które nie zawsze może interesować Klientów chcących posiadać rozwiązanie na maszynie wewnętrznej. Platfromy Mule ESB oraz WSO2 są jednymi z najbardziej kompletnych w swojej klasie. Mule ESB posiada mocno rozbudowane narzędzie tj. Anypoint platform pozwalające na projektowanie, budowanie oraz zarządzanie API i integracjami. Dodatkowe komponenty otrzymywane od MuleSoft, pozwalają na monitoring i tworzenie API przy użyciu języka modelowego RAML. Dzięki temu w szybki sposób możliwe jest wytwarzanie nowych integracji. Dodatkowo wykorzystując podejście API-led connectivity, można bezpiecznie budować rozwiązania integracyjne wewnątrz firmy oraz wystawiać konkretne dane na świat. Natomiast WSO2 jest rozwiązaniem open-source, posiadającym wiele komponentów pozwalających na dowolną kompozycję. Struktura karbonowa, o jakiej się mówi się przy opisywaniu WSO2, świadczy o możliwości formowania i wykorzystywania wielu komponentów, które pozwolą na rozwiązanie stawianych problemów. 

Narzędzia typu ETL służące do integracji danych

Rozwiązania zbliżone do opisywanych wcześniej, ale również służące do integracji, to narzędzia klasy ETL. Stosowane są głównie do pozyskiwania informacji w bazach danych. Ich głównym zadaniem jest wydobycie danych z różnych źródeł, ich odpowiednie przekształcenie i załadowanie do bazy danych. Te narzędzia są bliższe rozwiązaniom typu MDM i w większym stopniu służą do zarządzania danymi niż do integracji systemów. Zdecydowanym liderem w branży, jest rozwiązanie amerykańskiej firmy Informatica. Produkt ten jest bardzo mocno skupiony na integrowaniu danych, a nie na aplikacji. Znacznie słabiej radzi sobie z obsługą API i podłączaniem systemów. Gorzej niż w Mule ESB czy WSO2, wygląda także dostępność gotowych działających poprawnie konektorów. Co prawda Informatica jest prosta w użytkowaniu, ale bardzo ograniczona, jeśli mówimy o dostosowaniu jej do własnych potrzeb. Można powiedzieć, że to „czarna skrzynka” stworzona do realizowania określonych celów. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych produktów, które są w pełni dostosowane do Klienta i jego indywidualnych potrzeb. Nie tylko w kwestii integrowania danych, ale również współpracy całych systemów oraz współdzielenia usług.  

Rozwiązanie wykorzystywane przez Unity Group – Talend, również znajduje się w grupie rozwiązań określanych mianem liderów. Sama platforma posiada wiele różnych aplikacji typu Open Source, co pozwala na wybór odpowiedniego dla biznesu narzędzia. Więcej o samym narzędziu opisaliśmy tutaj.

Podsumowanie

Patrząc na konkurencję, liczbę dostawców i rozwiązań, można stwierdzić, iż Mule ESB jest jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań. Niemniej jednak, WSO2 jest jednym z liderów, którzy w przyszłości mogą wytyczać nowe podejścia do integracji. Oba narzędzia w pełni nadają się jako rozwiązania do integracji wielu systemów w organizacji. Nie tylko pod kątem samych danych, ale także współpracy różnorodnych aplikacji. Są to rozwiązania bardzo wszechstronne i elastyczne pod kątem dalszego rozwoju, a jednocześnie dobrze zabezpieczone i skalowalne, co ma bardzo duże znaczenie w długofalowym wykorzystaniu. Dzięki otwartości rozwiązania Mule ESB – Community, WSO2 – open source, możemy je dostosowywać pod własnym kątem, a nie liczyć jedynie na nowe wersje producenta. W przypadku, gdy celem integracji jest gromadzenie danych, można rozważyć wykorzystanie mniejszego narzędzia, takiego jak np. Talend. 

Patrząc na pozostałe rozwiązania z wykresu Gartner’a, wdrażanie ich może okazać się ryzykowne w długofalowym wykorzystaniu, ponieważ są to często produkty, które wiążą się z bardzo dużym kosztem. W przypadku narzędzi mniej popularnych w naszej lokalizacji, dostęp do specjalistów oraz dalsze utrzymanie i rozwój może być mocno utrudniony.

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj