unity wiedza

Czas czytania: 4 minut

Przyszłość aplikacji natywnych w zetknięciu z PWA

Niezawodne, szybkie i bardziej angażujące niż tradycyjne aplikacje natywne – progresywne aplikacje internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Jaką przewagę mają nad tradycyjnymi aplikacjami?


Progressive Web Apps, czyli progresywne aplikacje internetowe bazują na doświadczeniach użytkowników. Stanowią standard, rekomendowany przez Google, służący do tworzenia zarówno systemów mobilnych, jak i desktopowych. Dzięki spełnieniu przez aplikacje wytycznych, zalecanych przez amerykańskiego giganta, otrzymuje ona miano PWA, a w nagrodę jest lepiej pozycjonowana w wynikach wyszukiwania. Z kolei dla użytkownika progresywne aplikacje internetowe oznaczają lepsze doświadczenie (user experience), m.in. dzięki temu, że mogą działań offline oraz są dostępne w trybie pełnoekranowym.

Aplikacje PWA są uniwersalne i można je uruchomić wszędzie tam, gdzie jest dostępna przeglądarka internetowa. PWA to jednak niejedyna możliwość tworzenia aplikacji na wszystkie dostępne platformy. Google zmierza w kierunku ujednolicenia sposobu pisania kodu. W tym celu firma stworzyła środowisko Flutter, które według definicji amerykańskiego giganta jest “zestawem narzędzi interfejsu użytkownika, stworzonych w celu projektowania natywnych aplikacji jednocześnie na iOS i Androida, a opartych na jednej bazie kodu źródłowego”.

Najważniejsze wyróżniki  

Czym wyróżniają się Progressive Web Apps? Charakteryzują się 3 głównymi cechami:  są niezawodne, szybkie i angażujące.

1. Niezawodne, bo po uruchomieniu aplikacji za pośrednictwem ekranu głównego ładuje się ona błyskawicznie, niezależnie od stanu sieci i szybkości łącza. W ten sposób PWA zapewnia użytkownikom natychmiastowe i skuteczne działanie.

2. Szybkie – według danych zgromadzonych przez Google 53% użytkowników rezygnuje z odwiedzenia witryny, jeśli jej załadowanie zajmie więcej niż 3 sekundy. Dlatego ich szybkość ma ogromny wpływ na zainteresowanie aplikacją ze strony odbiorców.

3. Angażujące, ponieważ wciągają użytkowników oraz mogą ponownie o sobie przypominać za pomocą powiadomień push internetowych. W ten sposób PWA pozwalają na kontrolowanie sposobu wyświetlania aplikacji i jej uruchamiania.

Dedykowane rozwiązanie  

Progressive Web Apps to rozwiązanie, dedykowane dla firm, które chcą ograniczyć koszty tworzenia i utrzymania aplikacji natywnych. W zamian możliwe jest wykonanie jednej, dopracowanej aplikacji, wzbogaconej o funkcjonalności PWA. W ten sposób jej stworzenie wymaga od przedsiębiorstwa dużo niższych kosztów. Jest ona wykonywana w dużo szybszym czasie oraz przez mniejszy zespół developerów. Z drugiej strony daje ona użytkownikom doznania, przypominające aplikacje natywne. Wytworzony w ten sposób kod ma działać na wszystkich urządzeniach (platformach), które mają dostęp do przeglądarki.

W ten sposób aplikacje progresywne stwarzają wiele udogodnień, m.in.   

  • są alternatywą dla aplikacji natywnych,  
  • dają możliwość pracy offline, mogą mieć więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest problem z zasięgiem lub dostępem do internetu,  
  • mogą być aplikacjami intranetowymi,  
  • dzięki cachowaniu mogą działać szybciej niż inne aplikacje,  
  • PWA posiadają wiele funkcjonalności, które sprawiają, że są one wygodne dla użytkownika (user experience).

Ze względu na to, że każda przeglądarka oferuje różne możliwości, ich praca jest wspierana przez mechanizm Service Workers. Jego zadaniem jest rozwiązanie problemu, wynikającego z ograniczonego dostępu offline do aplikacji webowych. SW to skrypt, uruchamiany przez przeglądarkę w tle, który niezależnie od obserwowanej w danej chwili strony internetowej, umożliwia korzystanie z funkcji, niewymagających interakcji ze stroną lub użytkownikiem. W ten sposób Service Workers zapewnia szybki i niezawodny dostęp do PWA.

Przewaga  

Główną wadą aplikacji wewnętrznych jest ich wysoki koszt. Często łatwiej wyposażyć personel w urządzenia, które będą wspierać tworzenie PWA, zamiast inwestować w oddzielne dla każdego systemu aplikacje natywne. Progressive Web Apps ułatwiają to zadanie, ponieważ do ich obsługi często nie jest wymagany nawet nowy sprzęt, a jedynie instalacja konkretnej przeglądarki, np. Chrome, która wspiera PWA w 100 procentach. Taką przeglądarkę da się obecnie zainstalować w wielu systemach operacyjnych. Od mobilnych, przez desktopowe, aż po systemy dedykowane w TV czy zegarkach.

Dzięki temu rozwiązaniu PWA zmniejszają koszty i redukują czas, konieczny do wytworzenia oprogramowania. Z kolei lepsze działanie aplikacji wpływa na pozytywne doświadczenia użytkowników, a także na pozycjonowanie aplikacji. Jednocześnie technologie webowe HTML, CSS, JavaScript są bardziej dostępne niż C# czy Java.

Wytwarzanie oprogramowania jest coraz bardziej kosztowne, a pisanie jednej aplikacji , obsługującej każdy z systemów jest dobrym rozwiązaniem, pomagającym optymalizować koszty przedsiębiorstwa, jednocześnie wpływając na niezawodność i szybkość aplikacji oraz wzrost zaangażowania i zwiększenie liczby konwersji. Te argumenty powinny przemawiać za powszechniejszym stosowaniem PWA kosztem tradycyjnych aplikacji natywnych. O ich zaletach przekonali się m.in. tacy technologiczni gracze, jak Twitter czy AliBaba, którzy wykorzystują PWA z dużym powodzeniem od lat. Podobnie jak Single Page Application, o których pisaliśmy we wcześniejszych artykułach, PWA stanowią kolejny element układanki, związany z tworzeniem aplikacji webowych.

Jeżeli zainteresowała Ciebie tematyka aplikacji progresywnych i chcesz dowiedzieć się więcej o związanych z nimi usługach, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu architektury aplikacyjnej oraz mobile solutions.

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj