unity wiedza

Czas czytania: 4 minut

Podstawy testowania aplikacji web za pomocą narzędzia Protractor

Powtarzalność, szybkość, systematyczność czy oszczędność czasu – automatyczne testowanie aplikacji stwarza wiele ułatwień w stosunku do testów manualnych. O tym, jaką rolę w ich przeprowadzeniu odgrywa narzędzie Protractor, dowiecie się z poniższego artykułu.


Głównym założeniem testów automatycznych jest przyspieszenie i uzupełnienie testów manualnych. Gdy pojawia się potrzeba ich napisania, wsparciem może być framework ProtractorZe względu na ułatwienia, które oferuje względem obsługiwanych aplikacji angularowych, zainteresowanie nim stale wzrasta. Jak Protractor ułatwia codzienną pracę?

Protractor – na czym polega jego unikalność? 

Protractor to kompleksowframework, które stanowi wsparcie dla testów automatycznych aplikacji, pisanych w JavaScript, a opartych na Angular lub AngularJS. Działa jako integrator rozwiązań, łączący zaawansowane narzędzia i technologie, takie jak NodeJS, Selenium WebDriver, JasmineCucumber i Mocha. Początkowo został opracowany przez programistów Google w celu obsługi aplikacji angularowych, a następnie wydany jako framework open source.

Ze względu na fakt, że JavaScript jest używany w prawie wszystkich aplikacjach internetowych to wraz z dynamicznie rosnącą ich liczbą, zwiększa się również rozmiar i złożoność tego języka programowania. W tej sytuacji testerom trudno jest zweryfikować poprawność działania aplikacji pod kątem wszystkich możliwych scenariuszy.

Jaka jest przewaga Protractora nad innymi tego typu rozwiązaniami? Podczas gdy większość podobnych frameworków koncentruje się na przeprowadzaniu testów jednostkowych dla aplikacji angularowych, Protractor testuje rzeczywiste funkcjonalności aplikacji. Narzędzie to stanowi spore ułatwienie dla osób, odpowiedzialnych w firmie za Quality Assurance. Wspiera w codziennej pracy przede wszystkim inżynierów testów oraz programistów, przyczyniając się m.in. do skrócenia czasu potrzebnego na przygotowanie testów automatycznych pod Angularaużywanego głównie do dynamicznych aplikacji internetowych.

Możliwość przeprowadzania zróżnicowanych testów  

Protractor pozwala na przeprowadzenie zróżnicowanych testów aplikacji, m.in.:  

  • testów regresji, przeprowadzanych w oprogramowaniu, w którym zostały wprowadzone zmiany we fragmencie kodu. Mają na celu weryfikację, czy wszystkie funkcje wprowadzone po aktualizacjach działają prawidłowo oraz znalezienie potencjalnych błędów, powstałych wskutek dokonanych zmian, 
  • testów end-to-end, które wykonuje się, by mieć pewność, że cały program będzie działał bez zakłóceń. Traktują one aplikację jako jedną całość, jednocześnie symulując zachowania użytkownika, korzystającego z oprogramowania w pełnym środowisku aplikacji. W ten sposób testy end-to-end weryfikują, czy wszystkie elementy aplikacji działają zgodnie z pierwotnymi założeniami,
  • testów akceptacyjnych, realizowanych w celu sprawdzenia, czy dany system spełnia stawiane przed nim wymagania biznesowe. Ich celem nie jest znalezienie błędów, a jedynie uzyskanie formalnego potwierdzenia, że wykonane oprogramowanie odznacza się odpowiednią jakością,
  • smoke testów, czyli testów dymnych, pozwalających upewnić się, czy  najbardziej krytyczne funkcje aplikacji działają odpowiednio i możliwe jest przeprowadzanie bardziej zaawansowanych testów,
  • testów przed deployami (wdrożeniami).  

Wsparcie testów automatycznych 

Głównym założeniem testów automatycznych jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy wybrane funkcjonalności testowanego oprogramowania działają zgodnie z założeniami. Choć nie mogą one całkowicie wyeliminować testów manualnych, to stanowią ich uzupełnienie, przetwarzając dane bez potrzeby czynnika ludzkiego. Dużym atutem automatyzacji testów jest ich powtarzalność. W przypadku testów manualnych, ze względu na ludzkie ograniczenia, identyczne odtworzenie wszystkich kroków, z taką samą szybkością i w tej samej kolejności, nie jest możliwe. Dodatkowo testy automatyczne są systematyczne. Mogą być uruchamiane cyklicznie, a programiści w tym wypadku otrzymują natychmiastową informację na temat nieprawidłowego działania konkretnej funkcjonalności. Nie dość, że są szybkie, to jednocześnie pomagają też oszczędzić czas testerów oprogramowania, którzy w innym wypadku musieliby wykonać więcej testów manualnych. Ich automatyzacja pomaga również w niwelowaniu ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego.

Wszystkie te aspekty przekładają się na wiele korzyści, przemawiających za ich stosowaniem. Sam Protractor stanowi duże wsparcie w przeprowadzaniu testów aplikacji, tworzonych w Angularze. Jest inwestycją w ich jakość oraz ukłonem w kierunku programistów JavaScript, odpowiedzialnych za tworzenie narzędzi, służących do weryfikacji poprawnego funkcjonowania aplikacji.

Łatwa instalacja i konfiguracja, czytelna struktura, automatyczna synchronizacja, czy równoległa obsługa testów za pośrednictwem wielu przeglądarek – to jedne z najważniejszych zalet Protractora. Ponadto narzędzie to jest proste w obsłudze i intuicyjne, co przekłada się na usprawnienie procesów automatyzacji testów, a w efekcie szybkie i efektywne testowanie aplikacji angularowych. Warto więc zweryfikować możliwości tego rozwiązania i osobiście przekonać się, jak wpłynie na jakość i szybkość Twojej codziennej pracy!  

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj