unity wiedza

Czas czytania: 7 minut

Najbardziej przełomowe technologie wg. ekspertów MIT – kontynuacja cyklu

Nie od dziś wiadomo, że technologie zmieniają nasze życie, wpływając nie tylko na codzienne funkcjonowanie ludzi, ale przeobrażając też wiele branż i sektorów. Które z nich są najbardziej przełomowe? Na to pytanie odpowiedzi udzielili eksperci z Massachusetts Institute of Technology, którzy przygotowali zestawienie 10 technologii, zmieniających świat.


Przełomowe technologie 2019 to zestawienie najbardziej rewolucyjnych trendów, które będą kształtować nasze życie i pracę w ciągu najbliższych kilku lat.  Machine learning /Artificial Intelligence, Quantum Computing, Artificial Embryos oraz 3D Metal Printing  to pierwsze z nich, które zaprezentowaliśmy w ostatnim artykule. Kontynuujemy nasz cykl, przedstawiając kolejne kluczowe rozwiązania, uwzględnione przez ekspertów MIT. 

5. IoT and Cities

W zestawieniu najbardziej przełomowych technologii tego roku nie mogło zabraknąć zastosowania IoT w miastach. Technologie bazujące na Internecie Rzeczy mają czynić je bardziej przystępnymi cenowo, przyjaznymi dla ludzi i środowiska ośrodkami. 

Prekursorem projektu inteligentnych miast jest firma Sidewalk Labs – siostrzana spółka Google, które w tym roku planuje rozpocząć projekt integracji przemysłowego nabrzeża Toronto z najnowocześniejszymi rozwiązaniami IoT. Projekt o nazwie Quayside zakłada przebudowę jednej z dzielnic Toronto w oparciu o najnowsze technologie cyfroweStworzenie rozległej sieci czujników, które gromadzą dane dotyczące wszystkich aspektów ludzkiego życia, od stanu powietrza przez poziomu hałasu, po analizę działań mieszkańców ma ułatwić władzom trafniejsze podejmowanie decyzji i wprowadzanie korzystnych dla obywateli zmian. Dzięki temu transformacja cyfrowa ma przełożyć się  na jakość ich życia.

Choć pierwszy taki projekt jest realizowany w największym mieście Kanady to z pewnością nie jest to ostatnie takie przedsięwzięcie, realizowane w ciągu kilku najbliższych lat w światowych metropoliach. Następne w kolejce są m.in. San Francisco, Denver, Los Angeles i Boston.  

6. Perfect Online Privacy

Największą bolączką, wynikają z przekazywania danych osobowych, jest zadbanie o odpowiednią i bezpieczną politykę prywatności, w której wrażliwe informacje są przekazywane bez narażania prywatności lub bez ryzyka kradzieży tożsamości. 

Pomaga w tym rozwiązanie, nazywane protokołem zerowej wiedzy (zero-knowledge proof). Jest to nowe narzędzie kryptograficzne, umożliwiające uwierzytelnianie danych bez konieczności podawania haseł. W efekcie zmniejsza ono ryzyko ich kradzieży. Zwiększy również prywatność w Internecie. Przykładowo dzięki protokołowi zerowej wiedzy będzie można potwierdzić, że osoba, która chce wejść na stronę, ma ukończone 18 lat bez konieczności wpisywania przez nią daty urodzenia 

Rozwiązanie to zaczęli wdrażać tacy gracze jak Zcash, JPMorgan Chase czy ING.

Zcash to waluta cyfrowa, która została wprowadzona w 2016 roku. Stwarza ona jej użytkownikom możliwość przeprowadzania anonimowych transakcji. Stanowi odpowiedź na rozwiązania zastosowane w Bitcoinach i innych publicznych systemach blockchain, w których transakcje są widoczne dla wszystkich. Rozwiązanie to może pomóc m.in. bankom, które będą mogły wykorzystywać blockchain w systemach płatności przy jednoczesnym zabezpieczeniu prywatności klientów. W ubiegłym roku bank JPMorgan Chase dodał zk-SNARKs do własnego systemu płatności opartego na blokach.

7. Blockchain for Manufacturing

Technologia blockchain ma ogromny potencjał w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, reprezentujących różne sektory. Dotyczy to m.in. takich obszarów jak opieka zdrowotna, edukacja, łańcuch dostaw czy handel detaliczny. Jednak zastosowanie blockchain może przynieść największe korzyści w produkcji i przemyśle wytwórczym.

Łańcuch dostaw to podstawa każdego przemysłu produkcyjnego, a blockchain to rozwiązanie, które ma wzmocnić ten proces. Dzięki tej technologii dostawa ma stać się bardziej wydajna, jednocześnie przekładając się na jakość produktu, a w efekcie zaspokajanie potrzeb klientów w określonym czasie. 

Kluczowymi cechami blockchain w kontekście przemysłu wytwórczego są:  

  • niezmienność, która oznacza brak możliwości zmiany danych lub informacji po tym, jak staną się one częścią blockchain, 
  • bezpieczeństwo danych i przejrzystość – dzięki temu, że informacje są przechowywane w formie kryptograficznej, nikt poza systemem nie może ich zmienić, a jednocześnie są one widoczne dla całego systemu lub osób w ramach sieci,  
  • łatwa identyfikacja, ponieważ rozproszone bazy danych umożliwiają ich łatwiejsze śledzenie, 
  • decentralizacja –  blockchain to zdecentralizowana platforma, która sprawia, że ​​dane nie są przechowywane na serwerze centralnym, a  dystrybuowane w sieci.

Dzięki zastosowaniu blockchain w produkcji oraz połączeniu tego rozwiązania z IoT i drukowaniem 3D możliwe jest zapewnienie inteligentniejszego i bardziej wydajnego proces produkcji, a w efekcie płynnego prowadzenia działalności produkcyjnej. 

Możliwości te dostrzegł m.in. amerykański koncern IBM, który stworzył platformę IBM Blockchain, oferującą lepsze zarządzanie danymi. Z kolei w ramach projektu Blockchain Foundry, specjaliści pracują nad rozwojem usług opartych na blockchain i zastosowaniu ich dla prototypów i produktów, wykorzystywanych w produkcji.

8. Machine-Brain Interfaces

Nowe urządzenia technologiczne odgrywają ogromną rolę w ewolucji człowieka, nie tylko ucząc się od ludzi, ale faktycznie zmieniając ich życie. Rozwiązanie Machine-Brain Interfaces pozwala na bezpośrednią komunikację między mózgiem człowieka, a określonym urządzeniem zewnętrznym. Celem badań nad interfejsem mózg-komputer jest poprawienie lub przywrócenie całkowitej sprawności ludzkich zmysłów lub czynności ruchowych. W komercyjnych celach technologia dostępna jest np. jako zamienniki joysticka lub klawiatury. 

Rozwiązanie brain-computer interface (BCI) ma szczególne znaczenie dla osób z uszkodzonym nerwem wzrokowym czy cierpiących na porażenie ruchowe. W 2002 roku dzięki wykorzystaniu tej technologii 16 niewidomym pacjentom zostały wszczepione implanty Dobelle’a drugiej generacji, określane jako jedne z pierwszych zastosowań komercyjnych interfejsów mózg-komputer. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie osób, u której zastosowano ten mechanizm, był dr Stephen Hawking, który korzystał z interfejsu BCI. Za pomocą ruchu gałek ocznych Hawking był w stanie przekazać do generatora głosu swoje słowa, dzięki czemu mógł rozmawiał i prowadzić wykłady na uczelni.

9. CO2 Capture

Wzrost emisji dwutlenku węgla może prowadzić do nieodwracalnych zmian klimatycznych, mających olbrzymi wpływ na nasze życie. Najprostszym sposobem obniżenia poziomu CO2 jest zwiększenie powierzchni lasów. Z drugiej strony jest to bardzo długotrwały proces, który wymaga również zagospodarowania cennych terenów, na których można byłoby zasadzić drzewa.  

W tym wypadku z pomocą przychodzą rozwiązania, możliwe dzięki transformacji cyfrowej. Chodzi o nowoczesne elektrownie, spalające biomasę, które są w stanie pochłaniać dwutlenek węgla, a następnie przechowywać go pod ziemią. Składowany w ten sposób CO2 może następnie zostać rozpuszczony w minerałach.  

Oprócz praktycznych korzyści, związanych z pochłanianiem nadmiernej emisji gazów cieplarnianych rozwiązanie to jest również niedrogie (<100 USD za tonę). Kluczowymi graczami, którzy nad nim pracują są Carbon Engineering, Climeworks, Global Thermostat. Ma być ono dostępne w ciągu najbliższych 5-10 lat.

Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Ponieważ usuwanie CO2 z atmosfery może być jednym z ostatnich możliwych sposobów na powstrzymanie katastrofalnych zmian klimatu.

10. Microbiome Medicine & Agriculture 

Mikrobiomy odgrywają ogromną rolę w procesie leczenia i odżywiania. Kolejne badania udowadniając, że mogą one wpływać na stan naszego zdrowia, przyczyniając się do powstawania wielu chorób, m.in. raka, chorób sercowo-metabolicznych, alergii czy otyłości. Składniki odżywcze, metabolity i drobnoustroje są więc coraz częściej uważane za kluczowe podmioty, które decydują o stanie naszego zdrowia, nawet jeśli główne przyczyny rozwijania się danych schorzeń pozostają niejasne.  

Mikrobiomy mają też duży wpływ na rozwój rolnictwa. Do 2050 roku światowa populacja ma osiągnąć 9.8 mld, co doprowadzi do ogromnej presji, związanej z konieczności zwiększenia produkcji żywności. Aby zachęcić ludzkość do stosowania zrównoważonych źródeł pożywienia, potrzebne są radykalne zmiany w procesie produkcji roślin – zmiany, które mogą przybrać formę manipulacji drobnoustrojami. 

Z tego powodu naukowcy starają się wykorzystać mikrobiomy, by w zrównoważony sposób zwiększyć produkcję roślinną. W tym celu analizują m.in. starożytne odmiany i dzikie rośliny uprawne, dostarczające im informacji na temat korzystnych związków między roślinami i mikrobami, które można dostosować do warunków rolniczych. Badania te mają pomóc zmniejszyć problem, wynikający z ograniczonych możliwości produkcji żywności.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcam do zapoznania się z jego pierwszą częścią oraz naszą ofertą o transformacji cyfrowej.

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj