unity wiedza

Czas czytania: 4 minut

Migracja do SharePoint 2016

Mamy już 2016 rok, jednak do dziś wiele wdrożeń SharePointa wciąż opiera się na wersjach 2010, a nawet 2007. Niebawem na rynku będzie dostępna produkcyjna wersja SharePoint 2016 – Microsoft zapowiada jej wydanie na maj 2016.


Do tej pory gorąco rekomendujemy naszym klientom migrację do wersji 2013, która naszym zdaniem jest krokiem milowym rozwoju SharePoint w obszarach:
1. Użyteczności
2. Lekkości interfejsu
3. Pracy na plikach MS Office przez przeglądarkę (Office Web Apps)
4. Możliwość kodowania rozwiązań dedykowanych w modelu aplikacji
5. Zawiera zdecydowanie bardziej wydajną i użyteczną wyszukiwarkę

Czy jednak już dzisiaj decydować się na migrację naszych rozwiązań do SharePoint 2016?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Żeby jej dokonać musimy poznać kilka faktów o nowej wersji SharePoint. Ja kiedy ją zobaczyłem po raz pierwszy nie byłem pewny czy zalogowałem się do właściwego systemu. Różnice w interfejsie użytkownika są na tyle niewielkie że łatwo pomylić się i myśleć że wciąż pracujemy w wersji 2013.
Możemy tutaj znaleźć kilka drobnych usprawnień funkcjonalnych takich jak:

  1. Trwałe linki do dokumentów. Chodzi o to, że każdy dokument uzyskuje swój unikalny link w momencie wrzucenia go do biblioteki dzięki czemu po przeniesieniu go w inne miejsce możemy się do niego dostać posługując się poprzednio wygenerowanym odnośnikiem.
  2. Usprawnienia w udostępnianiu dokumentów i folderów
  3. Podgląd obrazów w Lightboxie oraz podgląd plików video.
  4. Rozbudowanie mobilnego widoku.

i kilka innych.

Więcej na temat nowych funkcji możemy przeczytać tutaj
Trzeba jasno powiedzieć, że większość zmiany od pewnego czasu ją już dostępne w SharePoincie On-Line

Trochę więcej zmian zaszło wewnątrz silnika SharePointa. Umożliwia on prostsze budowanie środowisk hybrydowych z widokami witryn obejmujących zarówno witryny znajdujące się w środowisku on-premises jak i w chmurze. Dodatkowo możliwe jest budowanie wspólnego indeksu dzięki czemu wyszukiwarka zwróci nam wyniki z obu środowisk. Na spore ułatwienie administracyjne zapowiada się podejście aktualizacji w trybie Zero downtime – mające pozwolić na pracę SharePoint 2016 w trakcie dokonywania aktualizacji.
Również podejście MinRoles do zarządzania serwerami w farmie ułatwia skonfigurowanie odpowiedniej roli dla każdego z serwerów. Poprzednio administrator musiał samodzielnie uruchamiać zestaw usług składających się na konkretną rolę. Obecnie takie zestawy usług są skatalogowane do konkretnych ról takich jak: Front-End, Application, Distributed Cache czy Search.

Podniesiono również limity dotyczące wielkości baz contentowych, elementów na jednym widoku listy, wielkości przechowywanych plików czy wielkości bazy indeksu.
Największą chyba zmianą jest jednak fakt, że w nowej wersji nie będzie dostępnej „darmowej” edycji Foundation. Oczywiście architektura SharePoint 2016 nie zmieni się tak radykalnie i Foundation będzie wciąż podstawą SharePointa jednak nie będzie dostępne jako osobny produkt.

Czy migrować?

Tak więc przed planowaniem migracji powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Czy jeśli używamy obecnie wersji Foundation (lub Windows SharePoint Services) to czy możemy sobie pozwolić na zakup wersji Server? Jeśli nie to musimy zostać przy wersji maksymalnie 2013.
  2. Czy chcemy pracować w interfejsie SP 2010? Jeśli tak to należy pamiętać że o ile SharePoint 2013 mogliśmy uruchomić w interfejsie z 2010 to już w przypadku SharePoint 2016 nie będzie takiej opcji.
  3. Czy ograniczenia obecnego środowiska zaczynają nam realnie doskwierać? Jeśli potrzebujemy przechowywać w SharePoint poliki większe niż 2GB, potrzebujemy zaindeksować więcej niż 250 milionów elementów, czy potrzebujemy mieć większą bazę danych to zdecydowanie rekomendujemy SharePoint 2016.
  4. Czy mamy w farmie więcej niż 5 serwerów, które często rekonfigurujemy? Jeśli tak to opcja MinRoles oraz ułatwienie aktualizacji mogą być dobrym uzasadnieniem do migracji.
  5. Czy podoba nam się znane z Office 365 menu do przełączania między aplikacjami (kafelki w lewym górnym rogu ekranu)? Jeśli chcemy mieć podobne rozwiązanie w środowisku on-premises to zalecamy migrację do SharePoint 2016.

Na koniec wpisu muszę jeszcze dodać, że mamy możliwość migracji z wersji 2013 do 2016 poprzez znaną metodę Database Attach. Ze względu na ogromne podobieństwo wersji SP 2013 i 2016 możemy się spodziewać, że większość rozwiązań programistycznych działających w 2013 będzie działać też w SharePoint 2016. Oczywiście chcąc zmigrować wcześniejsze wersje SP musimy robić to po kolei i nie możemy przeskoczyć żadnej wersji.

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj