unity wiedza

Czas czytania: 4 minut

Czy transformacja cyfrowa zdoła skutecznie przebudzić branżę IT? – raport Computer World TOP200 2019

Tegoroczny raport Computerworld TOP 200 jest bardzo ciekawy z wielu względów. Po pierwsze, dynamika branży, która nabrała tempa w 2018 (przychody w IT wzrosły o 7,1%, odnotowano rekordową wartość przychodów firm z tego sektora – 65 mld zł). Po drugie, zauważalne są wyraźne trendy związane z coraz bardziej wszechobecną transformacją cyfrową. 

Od działów IT obecnie oczekuje się bardzo szybkiego wsparcia biznesu, a nawet postawy proaktywnej, inspirowania rozwiązań, które mogą dawać przewagę rynkową. Dotyczy to zarówno implementacji nowoczesnych rozwiązań z obszarów BI, ML, IoT, MA, automatyzacji procesów w produkcji, jak i logistyce oraz innych obszarów. Takie wymagania wobec działów IT oznaczają, że potrzebują one partnerów umiejących sprawnie poruszać się w różnych obszarach transformacji cyfrowej – począwszy od modeli biznesowych, poprzez technologię, zwinne metodyki pracy, a nawet o takie aspekty jak kultura organizacyjna.  

tegorocznym zestawieniu wzięło udział 369 firm. Unity Group zadebiutowała w raporcie i udało się nam uplasować na satysfakcjonujących pozycjach w kluczowych dla nas obszarach: 

  • Najwięksi dostawcy oprogramowania na zamówienie w 2018 rok” – miejsce 17  
  • Najwięksi dostawcy aplikacji webowych i portali internetowych w 2018 roku” – miejsce 19  
  • Najwięksi dostawcy usług integracyjnych w 2018 roku” – miejsce 52  
  • „Najwięksi dostawcy usług doradczych w 2018 roku” – miejsce 45  
  • „Najwięksi dostawcy rozwiązań i usług IT dla sektora transportu, spedycji i logistyki w 2018 rok” – miejsce 29  
  • „Najwięksi dostawcy usług w modelu cloud w 2018 roku” – miejsce 37 

W raporcie pojawia się wiele ciekawych danych. Istotnymi w kontekście transformacji cyfrowej jest zestawienie branż i poziom zmian w stosunku do 2017. 

Warto zwrócić uwagę również na prognozy dotyczące roku 2019. 50% firm biorących udziału w raporcie przewiduje, że obecny rok będzie lepszy niż ubiegły (wobec 58% wskazań z 2017 roku). 

Wśród technologii, które staną się nowym obszarem przychodów w firmach, najczęściej wskazywana jest chmura, internet rzeczy oraz Big Data i Data Mining. Potwierdza to trend transformacji cyfrowej oraz poszukiwań specjalistycznych i zaawansowanych rozwiązań IT.  

W Unity Group współpracujemy zarówno z sektorem dużych firm, jak i MŚP. Niezależnie od sektora dostrzegamy coraz większą potrzebę kompleksowej współpracy z Klientami – w różnych obszarach. Realizujemy coraz więcej projektów, których kluczowym etapem jest konsulting/ doradztwo. Nasi Klienci oczekują od nas, abyśmy wspólnie wypracowywali koncepcję optymalnego rozwiązania, wspierali ich w zmianach wewnętrznych związanych np. z rozpoczęciem realizacji projektów w metodykach zwinnych. Dopiero po tym etapie rozpoczynamy prace wdrożeniowe – często obejmują one jednocześnie kilka różnych, ale powiązanych ze sobą obszarów – np. e-commerce, integracje, wspierające aplikacje dedykowane. 

Widzimy również, że znaczenia nabiera dość nowy segment na naszym rynku „Legacy System Transformation”. Coraz częściej zgłaszają się do nas Klienci potrzebujący wsparcia dotyczącego kluczowych aplikacji i systemów w firmach.  Problemy z takimi krytycznymi aplikacjami mogą skutecznie blokować rozwój firmy i wręcz paraliżować codzienną pracę. Przyczyn może być wiele – niska jakość aplikacji, przestarzałe technologie (dług technologiczny), wadliwe integracje, problemy we współpracy z obecnymi partnerami. Klienci oczekują zarówno wsparcia w bieżącym utrzymaniu takich systemów, jak i rekomendacji co do dalszego postępowania i przedstawienia roadmapy związanej z takimi aplikacjami. Cieszy nas zaufanie Klientów dotyczące tego obszaru – w naszym portfolio znajduje się coraz więcej takich projektów i interesujących referencji” – Sebastian Błaszkiewicz, Sales Director w Unity Group 

Czy na podstawie raportu oraz obserwacji codziennych obowiązków w firmie IT, można odpowiedzieć na pytania „Czy transformacja cyfrowa zdoła skutecznie przebudzić branżę IT?”. Niewątpliwie ten trend będzie odgrywał ważną rolę w pozycjach poszczególnych firm, ale też w wyniku ogólnym. Unity Group zamierza skutecznie z niego skorzystać, będąc partnerem, doradcą oraz wykonawcą systemów, które pozwolą firmom efektywnie realizować ten kierunek.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cyfrowej transformacji w kontekście sprzedaży zapraszamy już 10-11.X.2019 do Krakowa na konferencję Commerce Transformation Days 2019. 

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj