unity wiedza

Czas czytania: 6 minut

Aplikacja cross-platform czy PWA? Nowa aplikacja czy migracja istniejącego rozwiązania? Wybierz odpowiedni scenariusz.

Platforma hybrydowa czy PWA? Migracja czy redesign??

Na wybór scenariusza budowy aplikacji mobilnej wpływa nie tylko czas i budżet, ale przede wszystkim cel i funkcje jakie ma spełniać. Zanim podejmiesz decyzję na temat konkretnego rozwiązania lub technologii, dowiedz się jakie korzyści i ograniczenia niesie za sobą każdy z wariantów. 


Aplikacje cross-platform  

Aplikacje cross-platformowe są dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz szybko dostarczyć ciekawą aplikację mobilną i masz ograniczony budżet. Niezależnie od tego czy jesteś dopiero na początku drogi i chcesz stworzyć pierwszą aplikację dla Twojej firmy, czy po prostu chcesz zmienić obecny system, technologie cross-platformowe pozwalają na elastyczność, szybkość realizacji oraz niższe koszty produkcji i utrzymania.  

Główną zaletą tego rozwiązania jest optymalizacja kosztów stworzenia, utrzymania i rozwoju aplikacji. Jeden wspólny kod pozwala na wdrożenie rozwiązania na obie platformy (iOS i Android) jednocześnie. Dzięki temu czas potrzebny na dokonywanie modyfikacji czy dodawanie nowych funkcjonalności skraca się o 50%, a obsługą aplikacji zajmuje się jeden zespół. Zmniejsza to nie tylko koszty, ale również problemy związane z komunikacją i wymianą danych między specjalistami. Przykładami aplikacji hybrydowych są Amazon App StoreEvernote, Twitter, Apple App storeGmail, Uber oraz Instagram. 

Aplikacje cross-platform będą dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, gdy:

 • masz mało czasu na wdrożenie nowej aplikacji mobilnej na rynek,
 • dysponujesz ograniczonym budżetem,
 • chcesz równocześnie wydać aplikację na dwa systemy iOS i Android,
 • szukasz rozwiązania łatwego w utrzymaniu i wprowadzaniu zmian.

 

Progresywne aplikacje internetowe PWA  

Progresywne aplikacje internetoweczyli PWA, są bardzo elastycznym rozwiązaniem w świecie aplikacji internetowych. Można z nich korzystać nie tylko na wszystkich urządzeniach mobilnych (niezależnie od systemu – iOS lub Android), ale również w formie aplikacji desktopowej. Raz stworzona strona PWA będzie działała na wszystkich urządzeniach. Dodatkowymatutami tego rozwiązania są: 

 • brak konieczności instalacji z AppStore lub Google Play, wystarczy kliknąć na ikonkę plusika na pasku adresu www w przeglądarce lub po rozwinięciu menu przeglądarki i wybrać opcję Zainstaluj aplikację (w przypadku Google Chrome),
 • brak wymogu aktualizacji – jej wersja jest zawsze bieżąca z wdrażanymi na bieżąco zmianami,
 • działanie w trybie offline po utracie zasięgu/sieci.

Strona internetowa w systemie PWA to rozwiązanie rekomendowane w sytuacji, gdy Twój biznes jest obecny na rynkach, na których dostęp do Internetu jest drogi lub połączenie działa wolno. Sprawdzi się także w roli narzędzia do prezentacji na targach czy konferencjach, na których nierzadko zawodzi połączenie z siecią. Jeżeli prowadzisz sprzedaż online, PWA to istotny argument w walce z porzuconymi koszykami – Twoi klienci nie utracą jego zawartości jak tylko zniknie zasięg (np. w metrze lub windach). Jest to możliwe dzięki odpowiednio zaprojektowanej funkcji aplikacji progresywnej, która pozwala na ładowanie wszystkich danych na bieżąco, w trakcie połączenia z internetem, aby w momencie jego utraty, bez ręcznego przeładowania strony przez użytkownika nie utracić danych. Pozwala to na bardziej płynne przeczekanie chwilowego braku internetu lub korzystanie np. z agendy lub mapy konferencji bez zapewnionej ciągłości połączenia z siecią. 

Wyniki badania Google wskazują, że aplikacje PWA są 5-6 razy częściej instalowane w porównaniu do aplikacji natywnych. Co ważne, więcej niż połowa użytkowników nie kończy procesu instalacji aplikacji przez klasyczną ścieżkępodczas gdy proces instalacji aplikacji PWA jest prosty i niezawodny – polega na zapisaniu skrótu do aplikacji na pulpicie telefonu. Skraca to ścieżkę użytkownika do instalacji i nie wymaga czasu na pobranie, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo konwersji. 

PWA są dobrym wyborem, gdy:

 • Twoja aplikacja nie jest skomplikowana i zbytnio rozbudowana,
 • zależy Ci, aby brak Internetu na urządzeniach twoich klientów nie przerywał procesu zakupowego i finalizowania płatności,
 • Twoja firmowa strona jest narzędziem pracy i promocji na targach, spotkaniach zagranicznych i konferencjach.

Redesign i migracja aplikacji 

Dla firm, które posiadają już wdrożone rozwiązania mobilne interesującą metodą może okazać się redesign lub migracja i rozbudowa istniejącego systemu. Rozważ taki scenariusz, jeśli: 

 • nie jesteś zadowolony z wydajności obecnego rozwiązania,
 • twoja aplikacja mobilna została wdrożona kilka lat temu, a jej utrzymanie nie uwzględnia aktualnych wymagań systemów iOS i Android,
 • masz nowy pomysł na swoją aplikację i chcesz wdrożyć znaczące zmiany,
 • chcesz połączyć przepływ danych pomiędzy aplikacją, a wewnętrznymi systemami w firmie.

Jeśli problemem jest wydajność obecnej aplikacji, to masz przed sobą dwie możliwości: 

 • zaktualizować obecny kod,
 • stworzyć nową wersję w wybranym frameworku. 

Wybór ten powinien być poprzedzony warsztatami, burzą mózgów i analizą Twoich potrzeb i celów biznesowych, tak aby Twoja strategia mobilna była spójna i dawała największe szanse powodzenia. Z odpowiednim partnerem przeprowadzisz takie badania, otrzymasz indywidualny projekt, a wynikiem proponowanego rozwiązania powinna być realizacja zamierzonych celów i ścieżki rozwoju Twojej firmy. 

W ramach redesignu obecnego rozwiązania lub migracji na inny system możesz dowolnie zmienić obecne funkcjonalności aplikacji, dodać nowe lub, co najważniejsze, masz możliwość połączenia przepływu danych pomiędzy aplikacją a systemami wewnętrznymi firmyJest to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala osiągnąć dużą elastyczność i szybkość we wprowadzaniu kolejnych zmian w fazie utrzymania aplikacji.  

 

Aplikacje cross-platform, PWA czy redesign? 

Analizując swoje potrzeby i podejmując krok w stronę nowych, lepszych i efektywniejszych rozwiązań mobilnych nie zapomnij o wyborze wykonawcy. Kluczowym elementem wyboru nowego lub zmiany obecnego rozwiązania jest wysłuchanie Twoich problemów i wizji. Aplikacja mobilna jest jednym z najważniejszych mediów reklamowych dla Twojej firmy.  

Według globalnych raportów, użytkownicy mobilni każdego dnia sprawdzają telefon aż 80 bilionów razy. Twoim priorytetem jest w takim razie stworzenie aplikacji, która będzie powodem, dla którego Twój klient sięga po telefon. Aby stworzyć ciekawą, angażującą aplikację, która równocześnie przyczyni się do rozwoju Twojej firmy, należy zadbać o fundamenty jej stworzenia, którymi jest dobór odpowiedniego wykonawcy. Dopiero odpowiednio dobrany partner biznesowy doradzi Ci jakie rozwiązanie będzie optymalne dla Twojej firmy. 

 

elementów, które powinien zapewnić dobry wykonawca Twojej następnej aplikacji mobilnej: 

 • przeprowadzenie wnikliwej analizy Twojej firmy, jej potrzeb i wyznaczonych celów biznesowych. Dopasowanie odpowiedniego rozwiązania,
 • zaplanowanie i przeprowadzenie warsztatów z Twoim zespołem, których celem jest zebranie informacji i zrozumienie Twojej wizji, tak aby Twoja strategia mobilna była spójna i dająca największe szanse powodzenia,
 • zaprojektowanie i przetestowanie rozwiązania ukierunkowanego na użytkownika przy utrzymaniu bliskiej współpracy z Twoim zespołem,
 • zapewnienie niezawodnej integracji aplikacji z Twoimi systemami (np. CRM, ERP, WMS),
 • utrzymanie rozwiązania. 

unity

unity

Skontaktuj się z profesjonalnym doradcą IT

Napisz do nas

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu. więcej

Akceptuj